معرفی سوزوکی جیمنی ۴Sport

معرفی سوزوکی جیمنی ۴Sport

به گزارش سلامتیان خودرو محور، درحالی‌ که منتظر معرفی جیمنی پنج‌در هستیم، سوزوکی نسخهٔ ویژه‌ای از همان مدل معمولی سه‌در را معرفی کرده است. این نسخه که سی‌یرا ۴Sport نام دارد، نسخه‌ای آفرودی‌تر و توانمندتر از جیمنی است که فقط صد دستگاه از آن تولید می‌شود و صرفاً برای بازار برزیل در نظر گرفته شده است. سی‌یرا ۴Sport در بیرون به اسنورکل، باربند و محافظ رکاب مجهز شده درحالی‌که بچه گلگیرهای جدید آن‌ هم با جلو پنجره و سپرهای رنگ نشده هماهنگی جالبی دارد.

شکل ظاهری

رنگ خاکستری بدنه این خودرو با برچسب‌های ۴Sport و ۴×۴ به همراه قلاب‌های بکسل آبی‌رنگ در جلو و عقب هم از دیگر ویژگی‌های بیرونی این جیمنی تولید محدود هستند. مهم‌تر از همهٔ این‌ها اما رینگ‌های ۱۵ اینچی آلیاژی مشکی‌رنگ است که برای کشش بیشتر با لاستیک‌های پیرلی M/T پوشیده شده‌اند.

نمای داخلی

در داخل این آفرود کوچک ژاپنی هم شاهد تریم آبی‌رنگ در دریچه‌های تهویه، دسته‌دنده و روکش چرمی صندلی‌ها هستیم که با همین رنگ آبی در بیرون خودرو هماهنگ است. در اینجا همچنین نوشتهٔ ۴Sport هم روی پشتی صندلی‌ها دیده می‌شود که این پشتی‌ها قابلیت خواباندن دارند تا صندلی‌ها را به تخت تبدیل کنند.

توانایی‌ها و نقاط ضعف

جیمنی توانایی‌های آفرود خود را اثبات کرده است با اینحال نسخهٔ ۴Sport کمی بهتر است. با اینکه هیچ تغییری در شاسی یا سیستم تعلیق خودرو انجام نشده اما لاستیک‌های جدید M/T موجب بهبود توانایی‌های حرکتی خودرو در خارج از جاده می‌شوند. به لطف اسنورکل نیز قابلیت حرکت در آب جیمنی به ۶۰ سانتی‌متر افزایش یافته است. تنها نقطه‌ضعف نسخهٔ ۴Sport این است که قطعات اضافه شده، زاویهٔ حملهٔ آن را از ۳۷ به ۳۱ درجه و زاویهٔ فرار را از ۴۹ به ۴۰ درجه کاهش داده‌اند. البته این اعداد هنوز هم بسیار چشمگیر هستند.

قدرت و مصرف

زیر کاپوت جیمنی ۴Sport پیشرانهٔ ۱.۵ لیتری بنزینی تنفس طبیعی قرار گرفته که ۱۰۷ اسب بخار قدرت و ۱۳۸ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. جالب این است که این اعداد نسبت به ۱۰۱ اسب بخار قدرت و ۱۳۰ نیوتن متر که در دیگر بازارها دیده‌ایم کمی افزایش را نشان می‌دهند. این نیرو از طریق یک گیربکس چهار سرعتهٔ اتوماتیک و سامانهٔ چهارچرخ محرک AllGrip سوزوکی به هردو محور منتقل می‌شود.

سوزوکی جیمنی ۴Sport

قیمت و عرضه

جیمنی سی‌یرا ۴Sport در برزیل با قیمت ۱۸۱,۹۹۰ رئال معادل ۳۵,۱۰۰ دلار عرضه می‌شود که ۲۵ هزار رئال معادل ۴,۸۰۰ دلار از جیمنی پایه معمولی گران‌تر است. متأسفانه این نسخهٔ ویژه حداقل در حال حاضر غیر از برزیل در هیچ کشور دیگری عرضه نمی‌شود هرچند که مطمئناً خیلی‌ها در دیگر نقاط جهان خواهان آن خواهند بود. بااین‌حال، شاید سوزوکی در فیس‌لیفت جیمنی که انتظار می‌رود سال آینده معرفی شود نسخه‌ای مشابه ۴Sport را ارائه کند.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید