مونتاژ کردن خودروهای چینی و درآمد نجومی خودروسازان
مونتاژ کردن خودروهای چینی و درآمد نجومی خودروسازان | سلامتیان خودرو محور

درآمد نجومی خودروسازان

بخشی از صنعت بزرگ خودروسازی ایران و درآمد نجومی خودروسازان سال‌هاست که به صنعت مونتاژ و اسمبل محصولات روآورده  که مقایسه قیمت ها نشان از سود بالای این کار دارد. به گزارش سلامتیان خودرو محور ، ممنوعیت واردات خودرو از یک سو و بالا بودن تعرفه وارداتی خودرو در زمان آزاد بودن واردات از سوی دیگر، باعث شده تا برخی از کارخانجات خودروساز داخلی با وارد کردن قطعات منفصله خودرو که بالطبع شامل تعرفه گمرکی به‌مراتب کمتری می‌شود، بیشتر تمرکز خود را به مونتاژ خودروها مورد توجه کنند و از همین راه سودهای بزرگی به جیب بزنند.

مونتاژ کردن خودروهای چینی

برای درک بهتر این موضوع، شاید این مثال عامیانه بتواند کمک کند. به طور مثال اگر شخصی بخواهد یک خودروی ۲۰۱ از خارج وارد کند، باید بیشترین حق گمرکی را پرداخت کند اما اگر همین شخص به جای خودروی کامل، تمام قطعات خودرو را به طور جداگانه وارد کند، به مراتب تعرفه گمرکی کمتری پرداخت می کند. حالا امروز می خواهیم ضمن بررسی قانون در خصوص این موضوع، از برخی خودروها که در کشورمان مونتاژ می شوند اما با بیش از دو برابر قیمت جهانی در اختیارمان قرار می گیرند، بنویسیم و توصیه می کنیم شما هم آن را بخوانید.

قانون چه می گوید؟ | درآمد نجومی خودروسازان

خب همان طور که می شد حدس زد واردات قطعات خودرو ممنوع نیست و کارخانه های خودرو ساز می توانند قطعات خودرو را وارد کنند و تعرفه های بسیار کمی نسبت به واردات خودروی اصلی که البته حالا ممنوع است، پرداخت کنند. مثلا اگر تعرفه واردات خودرو در زمان آزاد بودن واردات ۱۰۰ درصد بوده تعرفه وارد کردن قطعات بین ۵ تا ۲۲ درصد است. با این حال گزارش ها و مقایسه قیمت ها نشان می دهد مونتاژکاران، خودروهای مونتاژی در کشورمان را بیش از دو برابر قیمت جهانی به فروش می رسانند.

سود مونتاژ بیش از ۲برابر تولید!

به گزارش سلامتیان خودرو محور ، روز گذشته سلیمی زاده یکی از فعالان اقتصادی در گفت و گویی با فارس درباره وضعیت صنعت خودروسازی کشورمان اظهار نظر کرد: «بسیاری از مردم توقع خودروی با کیفیت دارند و خودروسازانی که همپای ایران وارد این صنعت شدند، اکنون جزو غول‌های این صنعت هستند و کشور چین حدود ۵۰ خودروساز دارد. برخی بر این باورند که مشکل صنعت خودروسازی ایران دولتی بودن آن است اما تجربه های موفق در خودروسازی دولتی وجود دارد. در عین حال خودروسازهای خصوصی نیز هستند که کارنامه قابل قبولی ندارند.» همچنین او در خصوص عملکرد برخی خودروسازهای خصوصی هم گفته است: «برخی خودروسازهای خصوصی قطعات خودروهای چینی را وارد و پس از اسمبل وارد بازار می‌کنند.

هایما | مونتاژ کردن خودروهای چینی

«هایما» که آبان سال گذشته تولید آن در ایران خودرو متوقف شد، در رده خودروهای چینی لوکسی قرار دارد که طرفداران بسیاری دارد، ایران خودرو اعلام کرد امکان ارسال قطعات منفصله این خودرو به ایران فراهم نیست و این امر موجب شد تا تولید این خودرو متوقف شود.

چری | مونتاژ کردن خودروهای چینی

چری نیز دیگر خودروی چینی است که از سال ۲۰۰۶ که وارد ایران شد، طرفداران خودش را پیدا کرده و توسط مدیران خودرو در کشور مونتاژ شده است.

هیوندای | درآمد نجومی خودروسازان

خودروهای هیوندای ساخت کشور  کره جنوبی هستند و هیوندای، شرکتی است که در زمینه هایی همچون هوافضا، بیمه،آهن آلات و صنایع سنگین مشغول هست و یکی از فعالیت های هیوندای، ساختن خودروی سواری به حساب می آید. در ایران، هیوندای توسط شرکت آسان موتور عرضه می شود و محصولات مختلفی از این شرکت همچون هیوندای سوناتا،  هیوندای آزرایا یا هیوندای توسان از سال ۸۸ وارد کشور شدند و توانستند فروش خوبی را با توجه به قیمت خودروهای عرضه شده تجربه کنند.

سخن پایانی

همان طور که در این مطلب خواندید بعضی افراد با وارد کردن قطعات خودرو تعرفه وارداتی کمتری پرداخت می کنند در حالی که قیمت خودرویی که به مشتری می فروشند بیش از دو برابر قیمت جهانی است و به نظر کارشناسان، همین سود کلان باعث رونق مونتاژ کاری بدون انتقال تکنولوژی در کشور می شود. کارشناسان بر این باورند که باید دستگاه های نظارتی به این موضوع ورود و دلیل این همه گران فروشی را بررسی کنند و همچنین برخی کارشناسان می گویند باید کارخانه های مونتاژ کار را هم موظف کرد حداقل درصدی از قطعات خودروهای تولیدی شان را از داخل تامین کنند تا به نوعی صنعت قطعه سازی هم رشد بیشتری داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید