چگونه روغن گیربکس خودرو را چک نماییم؟
چگونه روغن گیربکس خودرو را چک نماییم؟ | سلامتیان خودرو محور |

اکثر رانندگان می‌دانند که باید روغن پیشرانه را به‌ شکل منظم بررسی و در صورت احتیاج آن را تعویض نمایند یا تا حد معین به پیشرانه اضافه نمایند اما اکثر آن ها بررسی روغن گیربکس را فراموش می نمایند. درست همانند پیشرانه، گیربکس دستی یا اتوماتیک نیز برای روان کاری به روغن خاص خود متکی هست و خالی شدن گیربکس از روغن می‌ تواند بسیار خطرناک باشد و هزینه‌ های زیادی را به مالک تحمیل نمایند. در ادامه ما شما را با چگونگی بررسی میزان روغن گیربکس خودرو آشنا می نماییم پس همراه  ما باشید.

چگونه روغن گیربکس خودرو را چک نماییم؟

ما قادر نیستیم کسانی را که به‌ صورت منظم روغن گیربکس خودروی خود را بررسی نمی نمایند سرزنش نماییم. در خیلی از خودرو ها این کار سختی خواهد بود مگر این که شما یک تکنسین ماهر و آموزش دیده برای این کار باشید. بعضی خودروهای مدل جدید دارای لوله و میله اندازه‌ گیری روغن گیربکس می بانشد ولی خب این میله چیزی نیست که شما در گاراژ خانه در دسترس داشته باشید. البته می‌ توانید این میله اندازه‌ گیری را از نمایندگی تهیه نمایید ولی واقعیت این هست که راه ارزانتر و آسانتر برای بررسی روغن گیربکس مراجعه به تعویض روغن و تعمیرگاه خواهد بود. همچنین بعضی خودروها دارای دستگاه اندازه‌ گیری سطح روغن الکترونیکی می باشند و این میزان در داشبورد به نمایش در می‌ آید هرچند تعداد آنها در کشور ما زیاد نیست.

خودروهای دارای میله اندازه‌گیری

در بعضی خودروها شاهد روش ساده‌ ای می باشیم. بعضی گیربکس‌ ها دارای میله اندازه‌ گیری هستند که مشابه آن چیزی هست که برای اندازه‌ گیری روغن پیشرانه به کار می آید. اگر خودروی شما چنین حالتی دارد بررسی میزان روغن گیربکس چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

ابتدا میله اندازه‌ گیری روغن گیربکس را پیدا نمایید. این میله شبیه میله‌ ای خواهد بود که برای روغن پیشرانه به کار می آید ولی در بخش پشتی یا پیشرانه یا کنار آن قرار دارد. اگر میله را یافتید خودرو را روی سطح صافی پارک نمایید. چنانچه سطح صاف نباشد میله اندازه‌ گیری میزان صحیح روغن را نشان نخواهد داد. در این حالت گیربکس را در حالت پارک یا خلاص قرار دهید و البته ترمز دستی را نیز بکشید. در این حالت اجازه دهید پیشرانه در دور آرام گرم گردد. زمانی که پیشرانه گرم شد با دقت میله اندازه‌ گیری را بیرون بکشید، آن را تمیز نمایید و سپس دوباره به لوله بازگردانید. به آرامی میله را دوباره بیرون بکشید و میزان روغن را از روی آن تشخیص دهید.

چگونه روغن گیربکس خودرو را چک نماییم؟

اگر میزان روغن گیربکس کم باشد نیازمند قیف و نوع مناسب روغن گیربکس خواهید بود تا بر میزان آن اضافه کنید. البته فراموش نکنید که قبل از این کار پیشرانه را حتماً خاموش ‌نمایید. روغن گیربکس معمولاً درست به لوله میله اندازه‌ گیری ریخته می‌ شود و این کار به آهستگی انجام می گیرد. در این مدت میزان روغن اضافه گردیده را با استفاده از میله اندازه‌ گیری بررسی نمایید تا از حد معینی بیش تر نگردد.

قبل از آن که روغن را به گیربکس اضافه نمایید دقت داشته باشید به رنگ روی میله اندازه‌ گیری در بار اول دقت نمایید. رنگ روغن گیربکس باید قرمز تیره یا قهوه‌ ای روشن باشد. در صورتی که رنگ قهوه‌ ای تیره یا سیاه را دیدید بهتر هست به دنبال تعویض روغن گیربکس و فیلتر آن در آینده نزدیک باشید. چنانچه روغن بوی سوخته می‌ دهد احتمالاً مشکلی در گیربکس موجود هست.

خودروهای بدون میله اندازه‌گیری

در حالت کلی باید دانست روش استفاده از میله اندازه‌ گیری شامل خودرو هایی هست که از گیربکس اتوماتیک استفاده می نمایند؛ و به‌ صورت کلی خودروهای گیربکس دستی فاقد چنین چیزی می باشند هر چند بعضی استثنا ها برای هر دو دسته موجود هست.  چنانچه خودروی شما گیربکس دستی دارد احتمالاً بررسی میزان روغن گیربکس زمان بیشتری طول می کشد.

البته این کار غیرممکن نمی باشد. ابتدا خودرو را روی سطح صافی پارک نمایید و با بهره از جک قسمت جلو و عقب خودرو را بالا ببرید یا این که خودرو را روی چاله تعویض‌ روغنی پارک نمایید. مطمئن شوید بخش جلو و عقب خودرو در یک سطح و به‌ صورت تراز قرار دارند. در زیر خودرو محل گیربکس و پیچ فیلر را پیدا نمایید. این پیچ در کنار گیربکس قرار دارد. البته این پیچ را نباید با پیچ تخلیه اشتباه بگیرید چرا که پیچ تخلیه هم در وضعیتی مشابه هست ولی در بخش پایین تری نصب می گردد.

با بهره از یک آچار پیچ را باز نمایید و در نظر داشته باشید که شاید روغن گیربکس بیرون بیاید بنابراین توصیه مس نماییم به همراه خود یک دستمال داشته باشید و زیر گیربکس دهان خود را باز نکنید! وقتی پیچ را باز نمودید داخل گیربکس مشاهده نمایید. میزان روغن باید درست در پایین سوراخ فیلر باشد. چنانچه نمی‌ توانید آن را ببینید از انگشت خود استفاده نمایید تا محل نشستن آن را ببینید.

چگونه روغن گیربکس خودرو را چک نماییم؟

وقتی کار بررسی میزان روغن گیربکس به پایان رسید در صورت نیاز واشر پیچ را تعویض و پیچ را سفت نمایید و جکها را پایین بیاورید. اگر میزان روغن گیربکس کم باشد باید به آن اضافه نمایید که کار سختی هست و این کار را نمی‌ توانید به‌ صورت مستقیم انجام دهید به همین خاطر سر راست ترین کار استفاده از پمپ برای اضافه کردن روغن گیربکس خواهد بود تا در آخر میزان آن به پایین سوراخ پیچ فیلر برسد.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو  در این صفحه ثبت نام کنید. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید