پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو | واردات خودرو به کما رفت
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو | واردات خودرو به کما رفت | سلامتیان خودرو محور |

در سالی که گذشت موضوع واردات خودرو یکی از چالش‌ های مهم و پر اهمییت صنعت خودرو بوده هست. آیا واردات خودرو به کما رفت ؟

پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو | واردات خودرو به کما رفت

به گزارش سلامتیان خودرو محور، در خرداد ماه  امسال به نظر می آمد که گره واردات خودرو باز گردیده باشد ولی با وجود صحبت‌ هایی مبنی بر نهایی شدن آیین‌ نامه واردات و در حالی که روزهای پایانی ماه تیر را سپری می نماییم، این آیین‌ نامه در ایستگاه هیات دولت متوقف شده هست.

همچنین محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس اواسط خرداد ماه قانون واردات خودرو را به دولت ابلاغ نمود و تا به‌ طور رسمی واردات که پس از چهار سال ممنوعیت و کش و قوس‌ های فراوان بالاخره آزاد گردید. خودروهای وارداتی‌ ای که به نظر می‌ رسد یکی از برنامه های اصلی وزارت صمت برای بالا بردن عرضه خودرو در بازار و کنترل قیمت‌ ها می باشد.

براساس ماده ۴ قانون ساماندهی صنعت خودرو، وزارت صمت مسئول تدویم آیین‌ نامه واردات هست و آن گونه که فاطمی امین قبل از این گفته بود، قرار بود این آئین نامه نهایتا تا آخر خرداد ماه نهایی و در هیات دولت تصویب گردد. همه این ها در حالی می باشد که روزهای پایانی تیر ماه را سپری می نماییم و هنوز خبری از آیین نامه واردات خودرو نشده هست.

واردات خودرو به کما رفت

اواسط تیر ماه بود که توکلی لاهیجانی، مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت این وزارتخانه کلیات آیین‌ نامه واردات خودرو را تدوین نموده و منتظریم تا در هیات دولت مصوب و ابلاغ گردد. منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت نیز هفته گذشته صحبت‌ های لاهیجانی را تکرار نمود و گفت؛ اجرایی شدن آئین نامه واردات خودرو منوط به مصوبه هیات دولت هست. ضمن این که بر اساس برنامه‌ ریزی صورت گرفته، تا شهریور واردات خودرو انجام می گردد.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت نیز خبر از نهایی شدن این آئین نامه می دهد و می‌ گوید: وزارت صمت تا تاریخ مشخص شده آئین نامه نهایی واردات را تدوین نمود و در صف بررسی در جلسه هیات دولت قرار دارد. با وجود این صحبت‌ ها چندی پیش دادفر، دبیر انجمن وارد کنندگان گفته بود: با مخالفت و سنگ اندازی بعضی از افراد، بعید به نظر می آید آئین نامه واردات به این زودی ها تصویب و ابلاغ گردد و با همین فرمان اگر نگوییم هرگز واردات انجام نمی گردد، حداقل زمان آن به این زودی ها نخواهد بود.

آنچه که به نظر می آید مسائلی همانند شرکت‌ های وارد کننده،‌ مدل‌ و نوع خودرو و نحوه تامین ارز از جمله موضوعاتی هست که تصویب نهایی آیین نامه واردات خودرو را به تاخیر انداخته هست. هر چه که باشد روزهای پایانی تیر ماه سپری می گردد و به نظر نمی رسد که با این روند تا پایان تابستان امسال شاهد ورود خودروهای وارداتی به کشور باشیم.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید