قانون ساماندهی صنعت خودرو، واردات را مشروط نمود!
قانون ساماندهی صنعت خودرو، واردات را مشروط نمود! | سلامتیان خودرو محور |

رئیس مجلس بالاخره قانون ساماندهی صنعت خودرو را ابلاغ نمود. طبق این قانون، واردات خودرو به کشور پس از کش و قوس‌ های زیاد به صورت «مشروط» آزاد گردید. شرایط واردات چگونه هست؟

قانون ساماندهی صنعت خودرو، واردات را مشروط نمود!

به گزارش سلامتیان خودرو محور، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در روز گذشته در نامه‌ ای به رئیس‌جمهور، قانون ساماندهی صنعت خودرو را به دولت ابلاغ نمود. مطابق این قانون واردات خودرو برای پنج سال مجوز می‌ گیرد. قانون ساماندهی صنعت خودرو، وزارت صمت را موظف می نماید آیین‌ نامه واردات خودرو را تدوین و تصویب نماید. پیش تر، «هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌ های کلی نظام»، واردات مشروط خودرو را مغایر بعضی سیاست‌ های کلی نظام دانسته بود. ولی حال مصوبه مجلس بعد از بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تأیید رسیده هست.

واردات مشروط خودرو چگونه است؟

به نظر می آید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای قانع کردن مخالفان آزاد سازی واردات و به بهانه حفاظت از تولید داخل، به دنبال وارداتی محدود و مشروط هست. در این میان، آیین‌ نامه واردات، سه هفته از پایان ممنوعیت چهار ساله واردات هنوز آماده و نهایی نگردیده هست. یکی از علائم طولانی شدن روند آن، مخالفت بانک مرکزی به علت کمبود ارز هست.

شروط احتمالی واردات

ظاهرا مانند قبل واردات در حدی گسترده و با شرایط گذشته انجام نمی گردد. شاهد مثال این موضوع، مکاتبات رضا فاطمی‌امین وزیر صمت با رئیس‌جمهور هست. او در این مکاتبات با بیان علت های واردات، تاکید نموده که از محل ورود خودرو های خارجی، آسیبی به صنعت خودروی کشور نخواهد رسید. سیدرضا فاطمی‌امین قول داده ضوابط واردات به گونه‌ ای تنظیم خواهد گردید که بخش عمده آن به خودرو های ارزان و کم‌ مصرف اختصاص یابد. در واقع قرار نیست محصولات لوکس وارد گردد.

دیگر وعده‌ های وزیر صمت به رئیس‌ جمهور این هست که اولا سهم واردات از عرضه خودرو در بازار داخل اندک خواهد بود و ثانیا الزام انتقال فناوری نیز برای واردکنندگان در نظر گرفته شده هست. در نهایت این که گویا قرار هست سقف ارزی نیز برای واردات در نظر گرفته شود، به نحوی که طبق اعلام وزیر صمت، حداکثر احتیاج ارزی برای واردات این کالا به کشور ۵/ ۱میلیارد دلار هست. بعضی کارشناسان معتقدند واردات مشروط و محدود خودرو نمی‌ تواند به تعادل و تنظیم بازار کمک چندانی نمایند و انحصار در این حوزه را به حد تاثیرگذاری پایان دهد.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو  در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید