خودرو بایک bj90

شرکت خودروسازی “بایک موتور” به عنوان شریک رسمی مرسدس بنز در کشور چین، این حق را دارد تا مجوزهای لازم از شرکت خودروسازی مرسدس بنز برای اشتراک گذاری و استفاده از ویژگی های محصولات آن را دریافت کند . شرکت بایک چند سالی است که جوینت ونچر بزرگی با شرکت دایملر دارد و همچنین اخیراً پنج درصد از سهام دایملر را هم خریداری کرده است. در پی این جوینت ونچر، بایک معماری و پلت‌فرم قدیمی نسل قبلی مرسدس بنز GL را برای ساخت شاسی‌بلند لوکسی بنام BJ90 از دایملر گرفته است. این خودرو برای اولین بار در سال 2017 رونمایی شده و حالا رسماً آمادهٔ عرضه به بازار چین شده است.

خودرو بایک bj90 تشابه بنز در نمایندگی

طراحی ظاهری BJ90 نسبتاً خشن و تنومند است. در بخش جلویی خودرو از عنصر طراحی اصلی خانوادهٔ شاسی‌بلندهای بایک یعنی جلوپنجرهٔ بزرگ کرومی با پنج مستطیل استفاده شده و خودرو کاملاً به‌عنوان یک بایک قابل‌تشخیص است. در طرفین این جلوپنجره هم چراغ‌های مستطیل شکلی قرار گرفته‌اند که داخل آن‌ها با کروم تزئین شده است. همچنین مثل برخی از محصولات مرسدس، راهنماها به‌صورت ابرویی بالای چراغ‌ها کار شده‌اند و هنگام روشن شدن نمای زیبایی را ایجاد می‌کنند.

خودرو بایک bj90 تشابه بنز در نمایندگی

در پروفیل جانبی BJ90 شاهد خطوط صافی هستیم درحالی‌که در لبهٔ پایینی پنجره‌ها هم کروم کار شده و تا روی درب صندوق کشیده شده است. در عقب خودرو هم چراغ‌های عمودی جلب‌توجه می‌کنند که با یک خط کرومی به هم متصل شده‌اند. از زیر سپر نیز دو سر اگزوز مستطیلی بیرون آمده است. این شاسی‌بلند لوکس چینی 5,171 میلی‌متر طول، 1,995 میلی‌متر عرض و 1,860 میلی‌متر ارتفاع دارد که این یعنی 51 میلی‌متر کشیده‌تر، 61 میلی‌متر عریض‌تر و 52 میلی‌متر بلندتر از مرسدس GL است.

خودرو بایک bj90 تشابه بنز در نمایندگی

در داخل BJ90 کلیت کابین و بسیاری از عناصر مثل شکل کلی کنسول میانی و دکمه‌ها و کنترلرها، متعلق به مرسدس GL هستند؛ اما تفاوت این دو خودرو در این است که شاسی‌بلند بایک به صفحه‌نمایش بزرگ‌تری مجهز شده و در غربیلک فرمان آن‌هم لوگوی بایک قرار گرفته است. علاوه بر این، دریچه‌های تهویهٔ میانی در فرمی باریک‌تر بالای نمایشگر جای گرفته‌اند و یک ساعت آنالوگ هم بین آن‌ها قرار گرفته است. این ترکیب باعث شده داخل BJ90 لوکس‌تر به نظر برسد.

برای تأمین انرژی BJ90 از پیشرانه‌های مرسدس بنز استفاده شده و این شاسی‌بلند لوکس چینی با دو موتور مختلف به بازار عرضه می‌شود. موتور اول 3 لیتری V6 توئین توربو است که 333 اسب بخار قدرت و 480 نیوتن متر گشتاور دارد و از مرسدس GL400 گرفته شده است. موتور بعدی که متعلق به GL500 است، از نوع 4 لیتری V8 توئین توربو با 422 اسب بخار قدرت و 600 نیوتن متر گشتاور است.

نیروی این موتورها توسط گیربکس هفت سرعتهٔ اتوماتیک 7G Tronic مرسدس بنز به سامانهٔ چهارچرخ محرک 4Matic منتقل می‌شود. سیستم تعلیق BJ90 هم همان تعلیق مستقل دو جناقی GL قدیمی است. شاسی‌بلند لوکس بایک هم‌اکنون با قیمتی از 988,000 یوآن معادل 141 هزار دلار تا 1,288,000 معادل 184 هزار دلار در بازار چین عرضه می‌شود و احتمالاً گران‌ترین خودروی چینی به‌حساب می‌آید.

باید دید با این تفاسیر در آینده راهی برای ورود این خودرو لوکس به بازار ایران و نمایندگی بایک سلامتیان خودرو محور وجود دارد یا خیر .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید