روش های تشخیص رنگ‌ شدگی خودرو و تمامی آنچه باید بدانید
روش های تشخیص رنگ‌ شدگی خودرو و تمامی آنچه باید بدانید | سلامتیان خودرو محور |

با زیاد شدن قیمت خودرو و از دسترس خارج شدن خودرو های صفر کیلومتر برای سیل عظیم خریداران و مصرف‌ کنندگان طبیعی هست که این گروه از اشخاص به سمت خودرو های کارکرده روی آورند. همانطور که میدانید خودرو های کارکرده دردسر های مخصوص به خودشان را دارند چرا که نمیدانیم مالک سابق چه رفتاری با خودرو داشته هست، آیا روغن آن را سر موقع تعویض کرده هست؟ از دست‌ اندازها چگونه رد شده هست؟ به بدنه خودرو اهمیت داده هست؟ این ها قسمتی از پرسش هایی هست که یک خریدار باید در موقع خرید خودرویی کارکرده مدنظر داشته باشد.

مقدمه روش های تشخیص رنگ‌ شدگی خودرو و تمامی آنچه باید بدانید

متأسفانه یا خوشبختانه رنگ‌ شدگی بدنه یک خودرو اهمیت زیادی برای خریداران ایرانی دارا می باشد. هنگامی که خودرو تصادف می نماید مالک قادر هست به منظور حفظ ظاهر خودرو اقدام به بازسازی و رنگ کردن قسمت هایی از آن بنماید و از آن جایی که چنین چیزی روی قیمت خودرو تأثیر خاصی می گذارد به همین علت در موقع خرید خودروی کارکرده باید به این مورد توجه خاصی داشت. در این مقاله ما قصد داریم روشهای تشخیص رنگ‌شدگی قسمت‌ های گوناگون خودرو را برای شما عزیزان شرح دهیم پس حتماً ما را همراهی نمایید.

تشخیص رنگ خودرو یعنی چه؟

یکی از مراحل خرید خودروی دست‌ دوم (و حتی صفر کیلومتر!) کارشناسی رنگ آن می باشد. در این مرحله یک کارشناس خبره خودرو را از نظر تصادفی یا سالم بودن و رنگ داشتن بررسی می نماید. در زمانهای قدیم ابزار های صاف کاری و تعمیر پانلهای بدنه به اندازه امروز پیشرفته نبودند و به همین دلیل اکثر افراد حتی آنهایی که مبتدی بودند هم قادر بودند رنگ‌ شدگی بدنه را تشخیص دهند ولی هم اکنون با وجود صنعت‌ کاران خبره و ابزار های پیشرفته تشخیص این کار، مهم و نیازمند تجربه و تخصص خاصی هست. مطمئناٌ مراجعه به یک کارشناس با تجربه و کار بلد در زمان خرید خودروی کارکرده بدون لطف نخواهد بود و شما با آرامش خاطر بیش تری خرید خود را انجام می دهید.

آیا واقعاً کارشناسی رنگ ضروریت دارد؟

این موضوع وابسته به نوع خودرو و قیمت آن دارد. شاید خودرو هایی با مدل بسیار پایین و قیمت کم از این بابت مشکل خاصی نداشته باشند ولی درباره خودرو های گرانتر اوضاع متفاوت می باشد. هنگامی که یک خودروی مدل پایین انتخاب می نمایند طبیعی هست که مواردی مانند خط و خش روی بدنه وجود داشته باشند هر چند فروشندگان تلاش می نمایند چنین چیزهایی را با مواردی مانند پولیش و… رفع نمایند. اما بحث تصادف و رنگ‌ شدگی بدنه متفاوت می باشد و در صورتی که بدون اطلاع از این موارد اقدام به خرید نمایید شاید بعداً با ضرر سنگینی روبرو گردید. به همین دلیل هست که کارشناسی رنگ خودرو می توانند مانع بسیاری از مشکلات آتی برای شما گردد.

روش های تشخیص رنگ‌ شدگی خودرو

برای این کار چندین روش موجود هست که ما نیز آنها را توضیح میدهیم:

تشخیص رنگ خودرو با چشم

یکی از نخستین و ساده‌ ترین راه‌ های تشخیص رنگ‌ شدگی یک خودرو استفاده از چشم هست. در این روش با دقت به پانلهای بدنه نگاه می نمایید و دنبال نشانه‌ هایی از رنگ‌ شدگی می‌ گردید. واضح هست که این کاری دشوار و غیر دقیق هست و زمانی که یک صافکار و نقاش کاربلد اقدام به بازسازی خودرو نموده باشند تشخیص رنگ‌ شدگی نیز سخت تر خواهد بود.

ولی در صورتی که با چشم به دنبال رنگ‌ شدگی می باشید چندین چیز را باید در نظر قرار دهید که شامل موارد زیر هست:

تفاوت رنگ بین پانلهای بدنه

باید با دقت بالا قسمتهای گوناگون به ویژه پانلهای در معرض آسیب مانند گلگیر ها، درب‌ ها و سپر ها را بررسی نمایید تا نگاه کنید که آیا از نظر تفاوت رنگ مشکلی موجود هست یا خیر. رنگ اصلی کارخانه دارای خصوصیات مخصوص خود هست و کد هایی دارد و حتی ماهرترین صنعت‌ کاران نیز بدون داشتن کد نخواهند توانست رنگ فابریک خودرو را تأمین نمایند. به همین خاطر در صورت دقت زیاد میتوان تا حدی رنگ‌ شدگی خودرو را تشخیص داد.

عکس گرفتن از خودرو

گاهی اوقات نمیشود چنین تفاوت رنگی را به ویژه در نور زیاد تشخیص داد. از طرفی شاید همه ی پانلهای بدنه رنگ شده باشند و به همین خاطر نتوان دقت زیادی داشت. در این صورت میتوان از خودرو با کمی فاصله عکس گرفت. در تصویر می‌ توانید ناهماهنگی های رنگ شده بدنه را با دوربین با کیفیت متوجه شد.

وجود نشانه‌ های رنگ در جاهای غیرعادی

گاهی اوقات نقاش رنگ را به جایی می‌ پاشد که نباید پاشیده باشد. همچنین احتمال آن هست که در زمان خشک شدن رنگ خودرو چیزهایی همچون گرد و غبار و اشیای ریز به آن بچسبند که این موضوع حاکی از رنگ‌ شدگی خواهد بود.

پریدگی رنگ، رد سنباده

رنگ فابریک کارخانه کیفیت خود را به آسانی از دست نمی‌ دهد ولی در صورتی که شاهد رنگ‌ پریدگی و تکه‌ تکه شدن آن بودید بدانید که خودرو رنگ دارد. همچنین در بعضی جاهای بدنه رد سنباده باقی خواهد ماند که با کمی دقت میتوان آن را پیدا نمود.

تشخیص دادن رنگ با کشیدن دست

این مورد نیز دقت بالایی ندارد و برای تشخیص رنگ با بهره از حس لامسه می باشد که باید تجربه بالایی داشته باشید. چنانچه روی بدنه دست بکشید و برآمدگی، ناهمواری و یا احساس غیرعادی‌ ای داشتید احتمالاً آن قسمت رنگ گردیده هست. زبری بیش تر بدنه نیز میتواند یکی از علائم مشکوک باشد.

روش های تشخیص رنگ‌ شدگی خودرو و تمامی آنچه باید بدانید

تشخیص رنگ با استفاده از آهن ربا

در خودرو هایی که بدنه‌ ای از آهن و فولاد دارند استفاده از آهن‌ ربای ضعیف راهگشا خواهد بود. هنگامی که آهن‌ ربا را روی بدنه قرار می‌ دهید تفاوت‌ های جذب آن را می‌ توانید درک نمایید. در صورتی که قسمتی از بدنه رنگ شده باشد آهن‌ ربا را ضعیف‌ تر جذب کرده یا اصلاً جذب نمی نماید و به این ترتیب می‌ توانید رنگ‌ شدگی را تشخیص دهید.

روش های تشخیص رنگ‌ شدگی خودرو با استفاده از ابزارهای خاص

برای خرید یک خودروی گران‌ قیمت خیلی نمی توان به روشهای سنتی تکیه نمود و در این زمان هست که بهره از ابزارهای جدید مهم جلوه می نماید. دستگاه‌ های تشخیص رنگ دیجیتالی‌ ای وجود دارند که با توجه به ضخامت رنگ روی بدنه می‌ توانند رنگ‌ شدگی آن را تشخیص دهند. هنگامی که یک لایه رنگ روی لایه اصلی اضافه گردد ضخامت آن قسمت بیش تر خواهد شد و دستگاه می‌ تواند چنین تفاوتی را اعلام نماید. حتی اگر کل خودرو نیز رنگ شده باشد دستگاه‌ های جدید توانایی تشخیص ضخامت آن نسبت به رنگ فابریک را دارا می باشند.

افت قیمت خودرو به خاطر رنگ‌شدگی

یکی از نکاتی که در این‌ باره باید ذکر نمود تفاوت رنگ‌ شدگی قسمت های گوناگون خودرو هست. برای مثال رنگ‌ شدگی سقف، کاپوت یا صندوق‌ عقب و بدتر از آن رنگ‌ شدگی شاسی‌ ها باعث افت شدید قیمت خودرو خواهند شد و هرچه مدل خودرو بالاتر باشد این افت قیمت بیش تر خواهد بود. معمولاً فروش خودرو هایی که دارای رنگ‌ شدگی در کاپوت‌ ها و سقف هستند بسیار سخت‌ تر از خودروهای بدون رنگ یا دارای رنگ در قسمت هایی مانند درب و گلگیر خواهد بود؛ بنابراین در زمان خرید یک خودرو باید به این نکته نیز توجه نمایید چرا که اگر بخواهید در آینده خودروی خود را بفروشید مجبور به فروش آن با قیمت پایین خواهید شد.

تشخیص رنگ خودرو چه قدر هزینه دارد؟

حال شرکتها و سرویسهای گوناگونی برای ارائه این خدمت موجود هستند که در موقع خرید خودرو می‌ توانید از آنها استفاده نمایید. هزینه این کار نیز به نوع خودرو بستگی دارد و هرچه قیمت خودرو بالاتر باشد هزینه کارشناسی آن نیز بالاتر خواهد بود. این هزینه می‌ تواند از چند ده هزار تومان تا چند صد هزار تومان و چند میلیون تومان نیز باشد.

اضافه بر کارشناسی رنگ خودرو کارشناسی قسمتهای فنی نیز انجام می گردد که طی آن تعمیرکاران خبره می‌ توانند وضعیت کلی پیشرانه، گیربکس و بخشهای گوناگون را به خریدار اعلام نمایند. با توجه به افزایش قیمت خودروها و به دنبال آن افزایش هزینه‌ های تعمیرات حتماً توصیه می گردد در هنگام خرید خودروی کارکرده با مراجعه به کارشناسان خبره اقدام به کارشناسی خودرو بنمایید تا از ضرر های آینده جلوگیری نمایید.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو  در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید