خودروهای وارداتی چه موقع به کشور می آیند؟
خودروهای وارداتی چه موقع به کشور می آیند؟ | سلامتیان خودرو محور |

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعتقاد دارد که در بهترین حالت، چهار ماه زمان احتیاج خواهد بود تا خودروهای وارداتی به گمرک ایران وارد شوند.

خودروهای وارداتی چه موقع به کشور می آیند؟

به گزارش سلامتیان خودرو محور، در شرایطی که هر روز اخبار ضد و نقیضی در مورد واردات خودرو به کشور انتشار می گردد، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعتقاد دارد که در بهترین حالت، چهار ماه زمان احتیاج خواهد بود تا خودروهای وارداتی به گمرک ایران وارد شوند و بنابراین در صورتی که دولت بتواند براساس وعده قبلی خود، تا پایان خرداد ماه، شرایط واردات خودرو به کشور را به شکل عمومی اعلام نماید، پیش بینی می‌ شود که اولین محموله خودروهای وارداتی در پاییز وارد گمرکات کشور گردد که البته پروسه ترخیص و فروش خودروهای یاد شده خود موضوع دیگری هست که امکان دارد مشمول مرور زمان گردد.

سال ۱۳۹۷ به خاطر مدیریت تراز ارزی کشور، واردات بعضی کالا ها و اقلام از جمله خودرو ممنوع گردید. در واقع به سبب اعمال تحریم‌ ها، فروش نفت کم شد و برای مدیریت مصارف ارزی، واردات خودرو با ممنوعیت مواجه گردید. این ممنوعیت تا اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ادامه داشت و بعد از آن با هماهنگی دولت این مصوبه تمدید نگردید. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعلام نمود: «تا وقتی دستورالعمل واردات به صورت جامع و نهایی انتشار نیابد، قادر نیستیم بگوییم چه خودرو هایی وارد خواهند شد.

ورود خودروهای وارداتی به کشور چه موقع هست؟

مهدی دادفر در ادامه اضافه نمود: «تا هنگامی که نرخ عوارض، نرخ تعرفه و همچنین دیگر موارد فزاینده قیمت تمام‌ شده کالا های وارداتی تعیین نگردد، هیچ قطعیتی وجود نخواهد داشت و نمی‌ توان اظهار نظر نمود. او همچنین تاکید نمود: با توجه به این که پیش از این صحبت از واردات خودرو با حجم ۲۵۰۰ سی‌سی مطرح بود، باید منتظر باشیم تا مشخص گردد همچنان این میزان برقرار هست یا خیر؟

دادفر با بیان این که هنوز دستورالعملی در مورد واردات ابلاغ نشده، اظهار داشت: «همه موارد در پیش‌ نویس طرح مطرح شده ولی در رفت‌ و آمد ها تغییر می نماید؛ بنابراین هیچ موردی نه غلط هست و نه قطعی؛ بنابراین تنها باید منتظر ابلاغ و انتشار دستورالعمل ماند.» دادفر تصریح نمود: «با توجه به این که هنوز دستورالعمل واردات خودرو مشخص نیست، واردکنندگان نیز اقدامی برای واردات انجام نداده‌ اند. به گفته او، حداقل، چهار ماه از موقعی که مصوبه صادر و دستورالعمل‌ ها مشخص گردد، زمان احتیاج هست تا خودرو وارد گردد. با توجه به مقررات محدود کننده (مانند استاندارد، تعیین نمایندگی، تعیین خدمات پس از فروش، گمرک، محیط‌ زیست، پلیس راهور و…) هیچ کس هم قادر نیست این زمان را کم نماید.»

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو  در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید