خطرهایی که سانروف خودروها برای کودکان دارد
خطرهایی که سانروف خودروها برای کودکان دارد

حتماً شما هم تاکنون با خودروهایی مواجه شده اید که در حال حرکت در خیابان یا جاده سانروف خود را باز نموده و کودکی سر و دست خود را از آن بیرون آورده هست. شما با دیدن این صحنه چه حسی دارید؟

خطرهایی که سانروف خودروها برای کودکان دارد

سانروف یا سقف شیشه‌ ای یکی از آپشن های مورد علاقه خریداران خودرو در کشور ماست که بی‌ تعارف باید گفت حس عجیبی را به مالک القا می نماید! البته از نظر خود نگارنده این آپشن چیزی نیست که تعیین کننده باشد و شاید حتی در بعضی موارد کارایی چندانی نیز نداشته باشد ولی موضوع بحث ما ایمنی سرنشینان و مقدم دانستن جان انسان بر هر چیز دیگری می باشد.

قطعاً والدین کودکان راضی به کوچکترین خراش روی بدن فرزند خود نمی باشند ولی با ندانم‌ کاری می‌ توانند فاجعه‌ ای را رقم بزنند که جبران آن به‌ هیچ‌ وجه امکان نداشته باشد. بیرون آوردن سر و سایر اعضای بدن کودک از سانروف خطرات زیادی به دنبال دارد که در این مطلب تصمیم داریم آن‌ ها را مرور نماییم:

ترمز ناگهانی؛ پرتاب کودک به خارج خودرو یا برخورد با سقف

مطابق قوانین فیزیک، سرنشینان یک خودروی در حال حرکت با سرعتی مشابه خودرو در حرکت می باشند ولی اگر خودرو ترمزی ناگهانی و شدید داشته باشد سرنشینان با همان سرعت به جلو حرکت خواهند نمود و فلسفه استفاده از کمربند ایمنی نیز همین می باشد که جلوی حرکت سرنشینان را بگیرد؛ ولی کودکی که تا نیمه از سانروف بیرون آمده بر اثر این ترمز شدید و ناگهانی می‌ تواند با لبه جلویی سانروف برخورد نماید. از آن جایی که بدن کودک هنوز فرایند رشد خود را طی نکرده چنین برخوردی می‌ تواند سبب فشار شدید به قفسه سینه، دنده‌ ها، ریه‌ ها و حتی قلب گردد و آسیب های جبران‌ ناپذیری به کودک وارد نماید.

مانورهای ناگهانی و پرت شدن کودک به بیرون

همه می‌ دانیم حادثه خبر نمی‌ کند و شما هر چقدر هم راننده با احتیاط و منظمی باشید باز هم رانندگانی خواهند بود که با رانندگی خود جان شما و خانواده را به خطر خواهند انداخت. در صورتی که با یک مانور ناگهانی بخواهید مانع یک تصادف گردید یا از خطری جلوگیری نمایید و در این حالت کودک شما تا نیمه بیرون از سانروف باشد احتمال پرت شدن وی به بیرون دور از ذهن نخواهد بود. اگر هم خدایی نکرده خودرو در اثر تصادف چپ نماید بدترین سناریوی ممکن اتفاق خواهد افتاد و این فاجعه اصلاً قابل جبران نخواهد بود.

بسته شدن ناگهانی سانروف و گیر کردن کودک بین آن

سانروف هم همانند هر قطعه و سیستم دیگری با احتمال خرابی مواجه هست و اگر چه احتمال رخ دادن چنین امری خیلی پایین می باشد ولی خب نباید روی جان عزیزان خود ریسک نماییم. در صورتی که به هر علتی سانروف به‌ صورت ناگهانی بسته گردد و در همین حین کودک نیز بیرون از سانروف باشد گیر کردن وی اجتناب‌ ناپذیر خواهد بود و در چنین وضعیتی نیز آسیب‌ های زیادی به بدن وی وارد خواهد شد.

حرکات خطرناک دیگر | خطرهایی که سانروف خودروها برای کودکان دارد

همه ما بی‌ تردید با چنین صحنه‌ هایی روبرو بوده‌ ایم. والدین کودکان فکر می‌ کنند با این کار موجبات خرسندی و شادی کودک خود را به ارمغان می آورند ولی واقعیت این هست که خودروی در حال حرکت قادر هست خطرات زیادی را برای جان آنها در بر داشته باشد.

حرکات ساده‌ ای مانند بغل کردن کودک در خودروی مجهز به کیسه هوا و نشاندن آن روی صندلی جلو، بیرون آوردن نیمی از بدن کودک از پنجره و نشستن او روی لبه شیشه، رها کردن کودک در خودروی پارک شده در زیر نور آفتاب و… همه و همه جزو رفتارهایی می باشند که شاید به ظاهر خیلی ساده به نظر برسند ولی متأسفانه همه‌ ساله تلفات زیادی را در بر می‌ گیرند. پس بهتر هست پیش از اتفاق افتادن رخدادی ناگوار یک بار دیگر درباره تصمیمات خود تجدید نظر نماییم تا همواره رانندگی ایمن و بی‌ خطری داشته باشیم.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید