برادر دوقلوی ام‌وی‌ام X55

چری شوجت، برادر دوقلوی ام‌وی‌ام X55

برند کووین (Cowin Auto) که یکی از زیرمجموعه‌های خودروساز چینی چری (Chery) بود، که بعد از جدا شدن از چری، می‌خواهد با نام جدید کا-ایی (Kaiyi Auto) به فعالیت خود ادامه دهد. البته همچنان روی کمک چری، حساب ویژه‌ای باز کرده است! کراس‌اور جدید شوجت پرو (Showjet Pro) می‌تواند دلیل بسیار خوبی بر این موضوع باشد.

داستان از این قرار است که از سال 2010 و به مدت چندین سال، چری برخی محصولاتش را با نام کووین (Cowin) در بازار چین می‌فروخت. خودروهایی مانند چری کووین 1 که نسخه صندوقدار ام‌وی‌ام 110 محسوب می‌شد، چری کووین 2 که فیس‌لیفت چری A15 بود و همچنین چری کووین 3 که آن هم فیس‌لیفت ام‌وی‌ام 530 محسوب می‌شد، ازجمله این خودروها بودند.

لیکن در سال 2013، چری تصمیمش را تغییر میدهد و دیگر از نام کووین استفاده نمیکند چراکه گروهی از کارکنان چری، از جمله یکی از هم‌بنیان‌گذاران چری، یعنی آقای لی جیان‌هوی (Li Jianhui)، تصمیم گرفتند تا شرکت جدیدی برای چری راه‌اندازی کنند و نامش را Cowin Auto گذاشتند. اندکی بعد، چری دو سرمایه‌گذار جدید برای شرکت کووین، پیدا کرد و سهامش را در شرکت کووین، به 51% کاهش داد.

شرکت کووین، از آن تاریخ تا به حال، از خود هیچ خودرویی نداشته و هرچه بوده و داشته، مربوط به محصولات چری است که برخی از آنها را با تغییرات ظاهر می‌فروخت و برخی دیگر را هم فقط با تغییر لوگو، در بازار چین فروخته می‌شدند.

اما در سال 2017، چری، سرمایه‌گذار جدیدی برای کووین پیدا کرد و 51% سهامش را واگذار کرد. بعد از آن تاریخ، در 2018 نام برند Cowin Auto را به Kaiyi Auto تغییر دادند و از 2019 نیز دوباره فروش محصولات این شرکت را تحت این برند جدید، شروع کردند. یکی از این محصولات، کراس‌اوری بنام شوجت (Showjet) بود.

برادر دوقلوی ام‌وی‌ام X55

شوجت که از سال 2020 فروش آن در بازار چین شروع شده، در واقع همان چری تیگو 5x یا ام‌وی‌ام X55 خودمان است که با تغییرات ظاهری و داخلی، ولی با قیمتی کمتر از قیمت برادرش، در بازار چین فروخته می‌شود.

برادر دوقلوی ام‌وی‌ام X55

اما برای سال 2021، نسخه فیس‌لیفت این خودرو قرار است با نام جدید شوجت پرو (Showjet Pro) دوباره به بازار چین بازگردد. در نسخه Pro، جلوپنجره خودرو مجددا تغییر کرده تا ظاهر متمایز تری نسبت به نسخه استاندارد شوجت داشته باشد.

البته برخلاف انتظارات، کابین شوجت پرو، دوباره به اصل خود بازگشته و طبق رندرهای منتشر شده از آن، همان کابین چری تیگو 5x میباشد درحالیکه نسخه استاندارد شوجت، کابینی متفاوت‌تر از کابین تیگو 5x داشت.

برادر دوقلوی ام‌وی‌ام X55

در قسمت فنی، کراس‌اور شوجت قبلا با موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی (4G15C) با قدرت 116 اسبی عرضه می‌شد، اما در نسخه شوجت پرو، قلب مشترکی با چری تیگو 5x پیدا کرده که همان موتور 1.5 لیتری توربوشارژ (4T15C) با قدرت 156 اسب بخار و گشتاور 230 نیوتن متر است.

اخبار به روز با سلامتیان خودرو.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید