آیا واردات خودرو از آلمان و آمریکا واقعیت دارد؟
آیا واردات خودرو از آلمان و آمریکا واقعیت دارد؟ | سلامتیان خودرو محور |

بعضی کاربران شبکه‌ های اجتماعی با منتشر کردن تصاویری، ادعای ورود محموله‌ ای از خودروهای آلمانی و آمریکایی به کشور را کرده اند. آیا واردات آزاد گردیده هست؟ این خودروها چگونه وارد گردیده اند؟

آیا واردات خودرو از آلمان و آمریکا واقعیت دارد؟

به گزارش سلامتیان خودرو محور، دولت به علت جبران کمبود خودرو در کشور ظرح آزادسازی واردات خودرو در کشور را مطرح نمود. ولی این بحث با وجود تایید چند باره مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس، هم چنان با ابهامات زیادی همراه می باشد و شروط گوناگونی نیز برای آن مطرح می گردد.

طبق اعلام وزارت صمت، خودرو هایی قادر هستند وارد ایران گردند که حجم موتور آن ها بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌ سی باشد و سقف قیمت آن ها نیز ۲۰ تا ۲۵‌ هزار دلار تعیین گردیده هست.

واردات خودرو آزاد گردید؟

هر چند هنوز، خبری از اعلام تاریخ دقیق اجرای این طرح نیست، ولی چندی قبل تصاویری از محموله خودرو های جی‌ام‌سی آمریکا و فولکس آلمان در جاده اسلامشهر به تهران انتشار یافت.

چگونه این خودروها به کشور وارد شده‌ اند؟ بهرام شهریاری، کارشناس صنعت خودرو در این مورد گفت: این محموله، احتمالا خودرو های ترانزیتی می باشند. در واقع آن ها از یک مرز وارد کشور می گردند و از مرز دیگری خارج می گردند.

آیا خودروهای آمریکایی به ایران وارد میشوند؟

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه توضیح داد: در تمامی کشور ها برخی مدلهای خودروسازان، خودروهای اقتصادی به حساب می آیند. ولی بعد از جریان برجام و مذاکرات وین، این شرط مطرح گردید که ورود خودروهای آمریکایی به کشور ممنوع هست. ولی خودروهای آلمان امکان داد وارد گردد. وی گفت: مهم نیست که از چه کشور هایی خودرو وارد می گردد. باید شرایطی فراهم گردد که خودروساز ها مطرح به کشور بیایند و خودرو تولید نمایند.

واردات خودرو در سال های اخیر و بعد از چالشهای ارزی کشور ممنوع گردید ولی از سال گذشته، مباحث زیادی در مورد آزادسازی دوباره آن مطرح گردیده هست. به ویژه نمایندگان مجلس، تاکید زیادی بر این موضوع دارند و هم در قالب قانون ساماندهی صنعت خودرو و هم در قانون بودجه ۱۴۰۱ موضوع واردات را مد نظر داشتند. ولی این فرایند، هم چنان با مخالفت هایی به ویژه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مواجه هست و هنوز عملی نگردیده هست.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو  در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید