آیا امکان واردات خودروی شخصی ایجاد می شود؟
آیا امکان واردات خودروی شخصی ایجاد می شود؟ | سلامتیان خودرو محور |

بحث واردات به علت ابهامات وجود در تصمیم‌ گیری‌ ها هم چنان نهایی نگردیده هست. بعد از آزادسازی واردات چه کسانی می‌ توانند خودرو وارد کشور نمایند؟ آیا امکان واردات خودرو شخصی موجود هست؟

آیا امکان واردات خودروی شخصی ایجاد می شود؟

به گزارش سلامتیان خودرو محور، واردات خودرو از موضوعاتی می باشد که از سال ۱۳۹۷ با تصمیمات ضد و نقیض و ابهامات فراوانی همراه بوده است. ولی حال به نظر می آید بعد از گذشت چهار سال این طرح به مراحل نهایی خود رسیده هست. البته با وجود این ابهامات، دولت شروطی برای واردات اعلام نموده هست. حجم موتور خودرو های وارداتی باید بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی و سقف قیمت آن ها نیز باید ۲۰ تا ۲۵‌ هزار دلار باشد.

ولی، جلیل رشیدی کوچی، نماینده مرودشت اخیرا گفت: کف و سقف قیمت واردات خودرو ۷ تا ۲۰ هزار دلار می باشد. مالیات، عوارض و گمرکی خودرو های وارداتی نیز بر اساس نوع خودرو از ۱۰ تا ۷۵ درصد در نظر گرفته می‌ شود.

اشخاص می‌توانند خودرو وارد کنند؟

در شیوه واردات خودرو به کشور همچنان ابهاماتی موجود هست. پیش از این وزیر صمت نیز اعلام نمود که دولت به صورت انحصاری خودرو وارد کشور نمی نماید.

ولی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بر شمردن الزامات مربوط به واردات خودرو گفت: اختصاص سهمیه واردات به خودروسازان خطر بزرگی هست که می‌ تواند نوع جدیدی از انحصار را در بازار ایجاد نماید، بنابراین به‌ شدت باید از آن دوری گردد.

یکی دیگر از شرط های مجلس برای آزادسازی واردات خودرو به این شرح هست که: هر شخص حقیقی و حقوقی می‌ تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید.

خودرو شخصی به کشور وارد می گردد؟

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگویی گفت: نکته‌ ای که در این موضوع مطرح می باشد این هست که مسئولان هنوز به یک توافق یکسان نرسیده‌ اند. موضوعاتی که مطرح می گردد تنها نظر هر یک از آن ها می باشد. تنها چیزی که می‌ توان با قاطعیت گفت این هست که منعی برای واردات موجود نیست.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: قانون فعلی بر این موضوع هستکه وارد کننده باید نمایندگی یک خودروساز را بگیرد. در این قانون موضوع شخص مطرح نشده هست. ولی حرفهای گوناگونی مطرح می گردد که تاکنون هیچ قانونی مبنی بر شیوه اجرای این طرح و افراد واجد شرایط ابلاغ نگردیده هست. ولی در نهایت نیز باید توجه نمود که مصوبه اعلام شده چگونه اجرا می گردد.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو  در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید