آریا سایپا

آریا سایپا + مشخصات فنی + قیمت خودرو

آریا سایپا، می‌تواند نخستین کراس اوور ملی ایرانی باشد. قرار است به جرگه تولیدات دومین خودروساز بزرگ کشور اضافه می‌شود. این خودرو چه قیمتی دارد؟

به گزارش سلامتیان خودرو محور، سایپا مدعی است خودروی «آریا» نخستین کراس اوور ملی ایرانی محسوب می‌شود. این خودرو در سال ۹۹ رونمایی و نام آریا برای آن انتخاب شد.

سایپا آریا در اصل نسخه ‌هاچبک سدان ملی شرکت سایپا یعنی شاهین به حساب می‌آید. سازندگان آن بسیار اصرار دارند تا این خودرو را در کسوت کراس اوور به مشتریان معرفی کنند.

البته ایران خودرو نیز در مورد خودروی «ریرا» همین ادعا را دارد و باید دید کدامیک زودتر به بازار می‌آیند.

مشخصات فنی آریا سایپا

کراس اوور سایپا از لحاظ پلتفرم و نوع قوای محرکه با سدان شاهین تشابه کامل دارد. بنابراین فعلا همان موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ M15T به قدرت ۱۱۰ اسب بخار و گشتاور ۱۷۸ نیوتن متر در آن انجام وظیفه خواهد کرد.

در مورد گیربکس نیز باید بدانید با وجود آنکه جعبه دنده ۵ سرعته دستی برای شاهین انتخاب شده است. اما به دلیل نوع کاربرد و کلاس بالاتر ماشین آریا، مسئولان سایپا تصمیم گرفتند تا جعبه دنده دستی را کنار بگذارند. این خودرو را صرفا با گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته سی وی تی به بازار عرضه کنند.

پیش از این گفته می‌شد برخی موتورهای جدید که توسط شرکت تیوان طراحی و ساخته می‌شوند نیز روی آریا نصب خواهند شد. اما ظاهرا فعلا خبری از عرضه موتورهای جدید شرکت تیوان روی این خودرو نیست و همان موتور هشت سوپاپ توربوشارژ ام ۱۵ تی تنها تامین کننده قوای محرکه کراس اوور سایپا خواهد بود.

شرکت سایپا در همکاری با ایران خودرو تصمیم گرفته موتور پژو ۲۰۶ تیپ ۵ یا همان TU5 را روی شاهین نصب کند. بنابراین این احتمال وجود دارد که آریا سایپا نیز در برخی نسخه‌ها به موتور ۱۶ سوپاپ تنفس طبیعی TU5 مجهز شود.

قیمت کراس اوور سایپا

قیمت سایپا آریا هنوز مشخص نشده است. اما از آنجا که قیمت سایپا شاهین چیزی حدود ۳۶۰ میلیون است، به نظر می‌رسد که در صورت ثبات شرایط، قیمت آریا اتوماتیک حداقل حدود ۴۵۰ میلیون تومان اعلام شود.

آخرین اخبار خودرو را در صفحه اخبار خودرو سلامتیان خودرو بخوانید.

جهت خرید از سلامتیان خودرو محور با الویت دریافت خودرو در این صفحه ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید